Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

Wizyta w grobowcu Weyssenhoffów.

Dnia 19.02.2013 roku razem z moją rodziną pojechałem na kila dni do naszych dobrych znajomych w Dąbrowicy pod Lublinem. Jeszcze w Gdańsku postanowiłem, że odwiedzę miejscowość Kamionka, gdzie przy miejscowym kościele znajduje się grobowiec rodziny Weyssenhoff w kształcie rotundy. Spisałem z naszego forum numery telefonów do parafii, w której znajduje się ów grobowiec, które wcześniej zdobył Robert, kiedy jako pierwszy był w Kamionce, ale nie udało mu się wejść do grobowca.

Czytaj więcej: Wizyta w grobowcu Weyssenhoffów.

Niedoszły pirat z Karaibów

Deski dolnego pokładu poskrzypywały równomiernie, gdy statek unosił się i opadał na falach Bałtyku. Więźniowie siedzieli w skupieniu, słuchając przemówienia jednego z nich. Mrok ciasnego pomieszczenia skrywał jego młodą twarz, dało się jednak dostrzec przepaskę założoną na jedno oko. Jednooki mówił z pasją, coraz głośniej podburzał swoich dwudziestu pięciu towarzyszy z Legii Północnej do zbuntowania się przeciwko pruskiej, acz słabej załodze statku, wiozącego ich do więzienia w Piławie, regularnej destynacji wziętych do niewoli na Pomorzu Francuzów i Polaków.

Czytaj więcej: Niedoszły pirat z Karaibów

Wrażenia po "Okrucieństwach Wojny" Francisco Goi

Epoka napoleońska to dla wielu osób, we współczesnym kręgu kultury popularnej, czas w pewnym sensie mitologiczny. Plejada polskich bohaterów narodowych, hymn, przepiękne mundury i legendy Włoch, San Domingo, Hiszpanii. Te pozytywne skojarzenia przyćmiewają sferę mniej romantyczną.  Jest to obszar, ziejący zimnem okrucieństwa i wszelkich zwyrodnień jakie wyzwalane są przez toczące się wojny i buchającą nienawiść.

Czytaj więcej: Wrażenia po "Okrucieństwach Wojny" Francisco Goi

Gry karciane

Nieodłącznym elementem palety rozrywek jakimi wypełniano czas wolny w czasach żołnierzy, których rekonstrukcją się zajmujemy, była gra w karty. O popularności tego sposobu nudy zaświadcza całe mnóstwo pamiętnikarskich przekazów.

Czytaj więcej: Gry karciane

Internetowe wykopki napoleońskie cz. 1

W nieprzebranych zasobach Internetu natrafiliśmy na następujący zbiór podcastów, nagranych dyskusji nt. Epoki.

Zapraszamy do posłuchania, niestety wymagany angielski:

http://itunes.apple.com/us/podcast/tpn-napoleon-bonaparte-podcast/id122067712

Piotr "Klemens" Zawada wyróżniony za artykuł pt. "Vive l'Empereur!"

W ostatnich tygodniach, na łamach najlepszej polskiej strony internetowej o tematyce napoleońskiej: napoleon.org.pl, z okazji 190 rocznicy śmierci Cesarza, został ogłoszony konkurs na najlepszy artykuł o tematyce empirowej.

Była to już VIII edycja Konkursu. Kilka dni temu Kapituła Konkursu wyłoniła jego zwycięzcę: osobę przedstawiającą się pseudonimem Gladiasolaria za artykuł pt. "Amputacje kończyn w okresie wojen napoleońskich".

Jednak tym co najbardziej nas w całym konkursie ucieszyło było wręczenie naszemu pułkowemu "wiarusowi" - Klemensowi - wyróżnienia za artykuł "Vive l'empereur!".

Czytaj więcej: Piotr "Klemens" Zawada wyróżniony za artykuł pt. "Vive l'Empereur!"
© mail: admin na pulk12.pl