Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

Wagram

Wagram - dwudniowa krwawa batalia,która rozstrzygnęła kampanię 1809.
Ówczesne pole bitwy obejmuje dzisiejsze północno-wschodnie peryferyjne dzielnice Wiednia (w tym Aspern i Essling) oraz położoną na północ od nich równinę Pola Morawskiego (Marchfeld) sięgając aż po Aderklaa i Wagram.

Czytaj więcej: Wagram

Essling

Essling – naddunajska wieś, która razem z pobliskim Aspern przeszła do historii za sprawą dwudniowej batalii wojsk napoleońskich z Austriakami 21-22.05.1809.

Czytaj więcej: Essling

Aspern

Aspern – dziś spokojna,senna dzielnica, na peryferiach lewobrzeżnego Wiednia – przed ponad 200-laty arena zaciętych i krwawych zmagań francusko-austriackich.

Czytaj więcej: Aspern

Armata z wiedeńskiego Arsenału

Przeczytałem o niej przed kilkunastu laty we wstępie do „Wielkiej Armii” Roberta Bieleckiego. Goszcząc w Wiedniu obiecałem sobie ją odnaleźć – i tak się stało.
Potem zachodziłem do niej jeszcze kilkakrotnie. Leży pośród wielu armat zgromadzonych w wiedeńskim Muzeum Armii; jest jedną z mniejszych, ale dla gościa znad Wisły, z pewnością jest najważniejsza; ma też swoją historię.

Czytaj więcej: Armata z wiedeńskiego Arsenału

Dürnstein

Listopad 1805. Po kapitulacji gen.Macka pod Ulm, wojska francuskie posuwają się wzdłuż prawego brzegu Dunaju, w kierunku Wiednia; resztki armii austriackiej oraz świeżo przybyła armia rosyjska pod dowództwem Kutuzowa unikając poważniejszych walk wycofują się na wschód.

Czytaj więcej: Dürnstein

Wiedeńskie pomniki

Na miejscu dawnych murów obronnych Wiednia, rozebranych na rozkaz Napoleona, powstała w połowie XIX w.szeroka, wysadzana drzewami aleja – Ring, przy której wyrosły reprezentacyjne budowle naddunajskiej metropolii. Na przyległych placach postawiono kilka pomników związanych z epoką napoleońską.

Czytaj więcej: Wiedeńskie pomniki
© mail: admin na pulk12.pl