Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

Befreiungshalle

W 1842, król Bawarii Ludwik I  kładzie kamień węgielny pod pomnik-mauzoleum poświęcony Wojnie Wyzwoleńczej 1813-1815, która stała się jednym z fundamentów niemieckiej świadomości narodowej. Uroczyste otwarcie Hali nastąpiło 21 lat później 18.10.1863 roku, w 50 rocznicę Bitwy Narodów (od razu na myśl przychodzi otwarta na 100-lecie bitwy Hala Stulecia we Wrocławiu).

 

 

Budowla nawiązuje formą i wystrojem do świątyń antycznej Grecji, której wielkim miłośnikiem był Ludwik I. Wewnętrzne ściany rotundy podzielono na 17 nisz, ustawiając przed nimi 34 marmurowe posągi Bogiń Zwycięstwa (po 2 na każdą niszę),trzymających się za ręce i tworzących ogromny krąg; boginie są alegorią zjednoczonych we wspólnej walce przeciwko Napoleonowi państw niemieckich. Każda para podtrzymuje brązowa tarczę,
na której widnieje 17 bitew z lat 1813-1815 (min. Kulm, Kaczawa, Dennewitz, Lipsk, Waterloo, z wyraźnym pominięciem poniesionych porażek...). Brąz na tarcze, jak również wejściowe wrota pozyskano z przetopionych, zdobycznych dział francuskich.

 

Powyżej na ścianach zawieszono 18 tablic z nazwiskami wybitnych dowódców tej wojny - obok Scharnhorsta, Gneisenaua, Bluchera, Yorcka znajdują się również generałowie i marszałkowie austriaccy, dodani zapewne w celu uzupełnienia "magicznej 18"(jak wiadomo Austria była przeciwna powstaniu zjednoczonego, suwerennego państwa niemieckiego, a zwłaszcza konfederacji skupionej wokół Prus, co znalazło odbicie 3 lata po otwarciu Hali w konflikcie 1866 roku) - cyfra 18 nawiązuje do dat bitew pod Lipskiem i Waterloo.
Spoglądając wyżej, w kierunku kopuły, ponad galerią z kolumnadą, zobaczymy nazwy 18 miast-twierdz, wśród których znajdziemy Danzig, Stettin, Thorn i Cuestrin; tyleż posągów, symbolizujących krainy niemieckie, zdobi też zewnętrzne ściany rotundy.
Z kopuły Hali rozciąga się wspaniały widok na okolicę, a zwł. pobliski przełom Dunaju.

 

 

Aby dojechać do Kelheim  zjeżdżamy z autostrady A 93, łączącej Regensburg(Ratyzbonę) z Monachium (zjazd nr 48 Hausen) i po 15km osiągamy miasteczko; tu przejeżdżamy na drugi brzeg Dunaju i wjeżdżamy na szczyt Michelsbergu.
Befreiungshalle możemy również podziwiać w trakcie rejsu po Dunaju do pobliskiego Opactwa Weltenburg, chlubiącego się najstarszym browarem klasztornym na świecie (40min., z powrotem 20min.) – rzeka tworzy w tym miejscu malowniczy przełom w wapiennych skałach, a brzegi zamieszkują liczne gatunki dzikiego ptactwa.


Z Kelheim niedaleko również do Abensbergu (20km na płd.) i Eggmuhl (30km na wsch.) - miejsc zwycięskich bitew Napoleona w kampanii 1809 roku.
© mail: admin na pulk12.pl