Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

Boguszyn, majątek Ludwika Sczanieckiego

Patrząc na mapę Wielkopolski, możemy wyznaczyć trójkąt o ramionach opartych o miejscowości: Jarocin, Śrem i Środa Wielkopolska. W centralnym punkcie tej figury, na drodze numer 436 odnajdziemy miejscowość Boguszyn. Przejeżdżając przez nią natrafimy na pozostałości interesującego niegdyś majątku:

Czytaj więcej: Boguszyn, majątek Ludwika Sczanieckiego

Odpoczynek w Drzewiczu

Nasz kraj bogaty jest we wszelkiej maści dęby, kamienie, wierzby, wzgórza, przy których, na których, pod którymi, Cesarz Francuzów - Napoleon Bonaparte - śniadał, odpoczywał, spędzał czas ciesząc oczy Polskim krajobrazem...

Czytaj więcej: Odpoczynek w Drzewiczu

Bitwa pod Ostrówkiem/Górą Kalwarią, 3 maja 1809

Przywilejem Historii jest prawo do nadawania niepozornym miejscom wielkich znaczeń. Okolica, która zieleni się lasem, łąką, szuwarami, która czasem śpiewa szmerem wody lub świstem wiatru, której jedynymi mieszkańcami bywają zające, żaby i wszystko widzące ptaki, staje się nagle osią wielkiej polityki i dziejów. Tak było m.in. z Marengo, podobnie z Waterloo. Fortuna nie poskąpiła takich miejsc i polskim ziemiom.

Czytaj więcej: Bitwa pod Ostrówkiem/Górą Kalwarią, 3 maja 1809

Kazimierz Potulicki i grobowiec jego rodziny

Przewodnik zaprowadził naszą małą grupę wąskimi, krętymi schodami do krypty pod kościołem. Okazała się być ona niewielkim, ciemnym i zatęchłym pomieszczeniem, z pewnością nie odwiedzanym przez nikogo od bardzo dawna. Latarka trzymana w drżących rękach Kasi wcale nie poprawiała widoczności i nie odejmowała poczucia lęku jaki ogarnął mnie od chwili zejścia pod ziemię.

Czytaj więcej: Kazimierz Potulicki i grobowiec jego rodziny

Pałac rodu Finckenstein w Kamieńcu Suskim

Jadąc z Iławy w stronę Malborka nie sposób nie zauważyć w Kamieńcu (po prawej stronie drogi) olbrzymiej ruiny ze śladami dawnej świetności. Na jej dziedziniec prowadzi dobrze zachowana brama wjazdowa z umieszczoną tablicą odsłoniętą przez księżną Napoleon w 2001 r., a ufundowaną przez „Gero”, OSEN i Fundację Napoleona. Informuje ona, że od 1 kwietnia do 6 czerwca 1807 roku przebywał tu Napoleon Bonaparte.

Czytaj więcej: Pałac rodu Finckenstein w Kamieńcu Suskim

Elbląg i Marszałkowie Cesarstwa

Murat – najbardziej brawurowy. 8 maja 1807 r. Napoleon przybył do Elbląga, aby wizytować rozłożone tam oddziały pod królem Neapolu. Rewia 18 tys. kawalerzystów Murata odbyła się na Polu Nowomiejskim, wzdłuż dzisiejszej ul. Grunwaldzkiej. Cesarz obserwował ją ze wzgórza Winnica.

Czytaj więcej: Elbląg i Marszałkowie Cesarstwa

Oblężenie Kołobrzegu w 1807 roku i jego ślady

Spośród wielu turystów odwiedzających Kołobrzeg niewielu wie, że ten turystyczny kurort w czasach napoleońskich miał status twierdzy. O wydarcie jej z rąk pruskich podjęto wiele krwawych starań.

Czytaj więcej: Oblężenie Kołobrzegu w 1807 roku i jego ślady

Zdobycie Słupska w lutym 1807r.

Znajdujący się na Pomorzu Środkowym Słupsk to miasto, które miało krótki, ale ciekawy epizod w kampanii 1807 roku. Szczególnie interesujący jest fakt, że epizod ten nierozerwalnie połączony jest ze świeżo powołanym Wojskiem Polskim, wojskiem, które nie miało jeszcze swego organizmu państwowego.

Czytaj więcej: Zdobycie Słupska w lutym 1807r.

Wydarzenia wojenne w Heilsbergu/Lidzbarku Warmińskim 5-6 lutego 1807

Zaprezentuję Czytelnikom krótki rys wydarzeń wojennych w moim mieście w początkach lutego 1807; wydarzeń pozostających w cieniu sławnej batalii stoczonej tamże 10-11 czerwca owego roku. Był dzień 4 lutego 1807; nastąpił kolejny zwrot w działaniach; najpierw Rosjanom i Prusakom nie udało się osaczyć i rozbić wojsk VI korpusu Neya i I korpusu Bernadotte`a; następnie Napoleonowi nie udało się osaczyć i rozbić armii Bennigsena w okolicach Jonkendorf/Jonkowa.

Czytaj więcej: Wydarzenia wojenne w Heilsbergu/Lidzbarku Warmińskim 5-6 lutego 1807

Włościejewki i weteran Somosierry

Włościejewki – tu mieszkał wraz z żoną i dziećmi pułkownik Andrzej Niegolewski, szwoleżer spod Somosierry, zanim przeniósł się do Niegolewa.

Czytaj więcej: Włościejewki i weteran Somosierry

Majątek w Dobrzycy

Dobrzyca – w końcu XVIII jedną z najpiękniejszych rezydencji w Polsce wzniósł senator i wojewoda Augustyn Gorzeński (1762-1816), współpracownik
ostatniego króla Polski. Pałac, podobnie jak wkomponowane w park angielski budowle towarzyszące: klasycystyczną oficynę, panteon, monopter i sztuczne ruiny, zaprojektował arch. Stanisław Zawadzki, który w Wielkopolsce wybudował jeszcze pałace w Lubostroniu i Śmiełowie.

Czytaj więcej: Majątek w Dobrzycy

Kamienna Góra

Wiosną 1813, po wygranych przez Napoleona bitwach pod Lutzen i Budziszynem, wojska sprzymierzonych wycofały się na Dolny Śląsk; tam zastał je rozejm zawarty w czerwcu tegoż roku w Pielaszkowie. Armiom towarzyszyli ich władcy: car Aleksander I i król Fryderyk Wilhelm III.

Czytaj więcej: Kamienna Góra

Piramida i duch rotmistrza Łakińskiego

Jadąc z Wągrowca szosą na Gniezno, za miastem, zaraz po lewej stronie jezdni, na wzgórku, w otoczeniu drzew, znajduje się nietypowa pamiątka po jednym z bohaterów epoki Napoleona. Jest to kilkumetrowa kamienna piramida. Zupełnie tak samo jak piramidy egipskie, ta również jest grobowcem.

Czytaj więcej: Piramida i duch rotmistrza Łakińskiego

Pałac w Lewkowie

Lewków to miejscowość leżąca niedaleko trasy numer 25 między Ostrowem Wielkopolskim, a Kaliszem. Znajduje się w niej piękny klasycystyczny pałac o bogatej historii. W jego dziejach znajdują się również pewne epizody napoleońskie.

Czytaj więcej: Pałac w Lewkowie

Majątek Chłapowskich w Turwii

W Turwii (powiat kościański), w otoczeniu gęstego parku stoi pewien pałac, którego historia silnie związana jest z czasami napoleońskimi. Jest to majętność należąca niegdyś do rodziny Chłapowskich, w tym do jednego z najbardziej znanych bohaterów tamtych wydarzeń - Dezyderego Chłapowskiego.

Czytaj więcej: Majątek Chłapowskich w Turwii

Dwór Wybickiego, Manieczki

„Ukochanym zakątkiem” nazywał Wybicki swoją posiadłość w Manieczkach (gm. Brodnica, pow. śremski), w której mieszkał od 1781 r. do 1822 r., czyli do końca życia.

Czytaj więcej: Dwór Wybickiego, Manieczki
© mail: admin na pulk12.pl