Patrząc na mapę Wielkopolski, możemy wyznaczyć trójkąt o ramionach opartych o miejscowości: Jarocin, Śrem i Środa Wielkopolska. W centralnym punkcie tej figury, na drodze numer 436 odnajdziemy miejscowość Boguszyn. Przejeżdżając przez nią natrafimy na pozostałości interesującego niegdyś majątku:
Nasz kraj bogaty jest we wszelkiej maści dęby, kamienie, wierzby, wzgórza, przy których, na których, pod którymi, Cesarz Francuzów - Napoleon Bonaparte - śniadał, odpoczywał, spędzał czas ciesząc oczy Polskim krajobrazem...
Przywilejem Historii jest prawo do nadawania niepozornym miejscom wielkich znaczeń. Okolica, która zieleni się lasem, łąką, szuwarami, która czasem śpiewa szmerem wody lub świstem wiatru, której jedynymi mieszkańcami bywają zające, żaby i wszystko widzące ptaki, staje się nagle osią wielkiej polityki i dziejów. Tak było m.in. z Marengo, podobnie z Waterloo. Fortuna nie poskąpiła takich miejsc i polskim ziemiom.
Czytaj więcej: Bitwa pod Ostrówkiem/Górą Kalwarią, 3 maja 1809
Przewodnik zaprowadził naszą małą grupę wąskimi, krętymi schodami do krypty pod kościołem. Okazała się być ona niewielkim, ciemnym i zatęchłym pomieszczeniem, z pewnością nie odwiedzanym przez nikogo od bardzo dawna. Latarka trzymana w drżących rękach Kasi wcale nie poprawiała widoczności i nie odejmowała poczucia lęku jaki ogarnął mnie od chwili zejścia pod ziemię.
Jadąc z Iławy w stronę Malborka nie sposób nie zauważyć w Kamieńcu (po prawej stronie drogi) olbrzymiej ruiny ze śladami dawnej świetności. Na jej dziedziniec prowadzi dobrze zachowana brama wjazdowa z umieszczoną tablicą odsłoniętą przez księżną Napoleon w 2001 r., a ufundowaną przez „Gero”, OSEN i Fundację Napoleona. Informuje ona, że od 1 kwietnia do 6 czerwca 1807 roku przebywał tu Napoleon Bonaparte.
Murat – najbardziej brawurowy. 8 maja 1807 r. Napoleon przybył do Elbląga, aby wizytować rozłożone tam oddziały pod królem Neapolu. Rewia 18 tys. kawalerzystów Murata odbyła się na Polu Nowomiejskim, wzdłuż dzisiejszej ul. Grunwaldzkiej. Cesarz obserwował ją ze wzgórza Winnica.
Spośród wielu turystów odwiedzających Kołobrzeg niewielu wie, że ten turystyczny kurort w czasach napoleońskich miał status twierdzy. O wydarcie jej z rąk pruskich podjęto wiele krwawych starań.
Czytaj więcej: Oblężenie Kołobrzegu w 1807 roku i jego ślady
Znajdujący się na Pomorzu Środkowym Słupsk to miasto, które miało krótki, ale ciekawy epizod w kampanii 1807 roku. Szczególnie interesujący jest fakt, że epizod ten nierozerwalnie połączony jest ze świeżo powołanym Wojskiem Polskim, wojskiem, które nie miało jeszcze swego organizmu państwowego.
Zaprezentuję Czytelnikom krótki rys wydarzeń wojennych w moim mieście w początkach lutego 1807; wydarzeń pozostających w cieniu sławnej batalii stoczonej tamże 10-11 czerwca owego roku. Był dzień 4 lutego 1807; nastąpił kolejny zwrot w działaniach; najpierw Rosjanom i Prusakom nie udało się osaczyć i rozbić wojsk VI korpusu Neya i I korpusu Bernadotte`a; następnie Napoleonowi nie udało się osaczyć i rozbić armii Bennigsena w okolicach Jonkendorf/Jonkowa.
Czytaj więcej: Wydarzenia wojenne w Heilsbergu/Lidzbarku Warmińskim 5-6 lutego 1807
Włościejewki – tu mieszkał wraz z żoną i dziećmi pułkownik Andrzej Niegolewski, szwoleżer spod Somosierry, zanim przeniósł się do Niegolewa.
Dobrzyca – w końcu XVIII jedną z najpiękniejszych rezydencji w Polsce wzniósł senator i wojewoda Augustyn Gorzeński (1762-1816), współpracownik
ostatniego króla Polski. Pałac, podobnie jak wkomponowane w park angielski budowle towarzyszące: klasycystyczną oficynę, panteon, monopter i sztuczne ruiny, zaprojektował arch. Stanisław Zawadzki, który w Wielkopolsce wybudował jeszcze pałace w Lubostroniu i Śmiełowie.
Wiosną 1813, po wygranych przez Napoleona bitwach pod Lutzen i Budziszynem, wojska sprzymierzonych wycofały się na Dolny Śląsk; tam zastał je rozejm zawarty w czerwcu tegoż roku w Pielaszkowie. Armiom towarzyszyli ich władcy: car Aleksander I i król Fryderyk Wilhelm III.
Jadąc z Wągrowca szosą na Gniezno, za miastem, zaraz po lewej stronie jezdni, na wzgórku, w otoczeniu drzew, znajduje się nietypowa pamiątka po jednym z bohaterów epoki Napoleona. Jest to kilkumetrowa kamienna piramida. Zupełnie tak samo jak piramidy egipskie, ta również jest grobowcem.
Lewków to miejscowość leżąca niedaleko trasy numer 25 między Ostrowem Wielkopolskim, a Kaliszem. Znajduje się w niej piękny klasycystyczny pałac o bogatej historii. W jego dziejach znajdują się również pewne epizody napoleońskie.
W Turwii (powiat kościański), w otoczeniu gęstego parku stoi pewien pałac, którego historia silnie związana jest z czasami napoleońskimi. Jest to majętność należąca niegdyś do rodziny Chłapowskich, w tym do jednego z najbardziej znanych bohaterów tamtych wydarzeń - Dezyderego Chłapowskiego.
„Ukochanym zakątkiem” nazywał Wybicki swoją posiadłość w Manieczkach (gm. Brodnica, pow. śremski), w której mieszkał od 1781 r. do 1822 r., czyli do końca życia.
© mail: admin na pulk12.pl