Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego
2. batalion, 2.kompania

 

Tu zamieszczamy opisy ciekawszych wypraw, bitew, wydarzenia, które z jakiegoś powodu zapadły nam w pamięć...

Bohater epoki Xsięstwa Warszawskiego w krasnostawskiej nekropolii.

Krasnystaw – małe miasto w województwie lubelskim. Tu właśnie kresu swego żywota dokonał i tu spoczął Stanisław Przystański

Czytaj więcej: Bohater epoki Xsięstwa Warszawskiego w krasnostawskiej nekropolii.

Reminiscencje kampanii wiosennej 1813-2013

Wielu na zawsze pozostało w Wilnie. Pomarli na progach domów przestraszonych Litwinów, pozamarzali na śmierć na rogatkach miasta, pozasypiali na zawsze w śniegu. Ci, którym się udało, dotarli do strażnicy koło pomorskiej miejscowości Stolp.

Czytaj więcej: Reminiscencje kampanii wiosennej 1813-2013

Pogranicze w ogniu, czyli posterunek w Żochowie

Był późny piątkowy wieczór, pierwszego marca, gdy zbliżałem się przydzieloną w mieście Danzigu furmaną do placówki Żochowo. Dwa tygodnie odpoczynku w tem portowem mieście, wśród odnalezionych starych druhów i życzliwej ludności, przywiodło mnie z powrotem do sił, które trudna kampania moskiewska i ostatnie potyczki w okolicach Topprinen wyczerpały niemal do cna.

Czytaj więcej: Pogranicze w ogniu, czyli posterunek w Żochowie

Relacja z Rumszyszek 2013

5 dni i jeszcze zimniejszych nocy minęło jakeśmy Wilno opuścili; szliśmy już tylko we dwóch, obaj razem z Daniłą,nieodłącznym śwagrem; zgubiliśmy wszystkich.

Czytaj więcej: Relacja z Rumszyszek 2013

Relacja z Toprzyn 2013

Dziesiąty dzień od opuszczenia Kowna. Temperatura jak by wyższa, około minus dwunastu stopni Réaumura. To chyba coraz bliższe nam morze łagodzi uścisk lodowatych szczęk zabójczego powietrza. Pozostało nas dziesięciu. W ostatnie dni szczęśliwie nie natknęliśmy się na wroga. Chyba i Kozaków dopadło w końcu wyczerpanie.

Czytaj więcej: Relacja z Toprzyn 2013

Pokaz historyczny w Kutnie

5 listopada 2012 roku miało miejsce otwarcie wystawy „W cieniu orłów” zorganizowaną przez Muzeum Regionalne w Kutnie. Wystawa prezentuje ponad 200 bardzo ciekawych eksponatów, ilustrujących najważniejsze wątki epoki napoleońskiej i udziału w niej Polaków, które pochodzą przede wszystkim z prywatnych kolekcji.

Czytaj więcej: Pokaz historyczny w Kutnie
© mail: admin na pulk12.pl